Promieniowanie UV-C to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Już kilka sekund ekspozycji powierzchni na ultrafiolet typu UV-C usuwa niemal wszystkie wirusy i bakterie, w tym SARS-COV-2, który powoduje chorobę Covid-19. Gdzie sprawdzą się zatem promienniki UV-C? I jak bezpiecznie używać UV-C?
Czym jest promieniowanie UV-C? Dlaczego wykorzystuje się je do dezynfekcji powietrza i powierzchni?
Promieniowanie UV-C to część pasma promieniowania ultrafioletowego niewidocznego dla człowieka. Wnaturze nie dociera ono do powierzchni ziemi, ponieważ w całości pochłania je ziemska atmosfera. Jesteśmy jednak w stanie je wytworzyć przy pomocy współczesnej technologii oświetleniowej. W jakim celu?
Promieniowanie UV-C ma silne właściwości biobójcze. Podczas gdy promieniowanie UV-A, które dociera do nas wraz z promieniami słonecznymi, szkodzi jedynie w nadmiarze, już niewielka dawka promieniowania UV-C może być niebezpieczna dla człowieka i innych organizmów żywych. Uszkadza ono łańcuchy DNA, RNA i prowadzi do ich rozpadu. Choć efekt działania promieniowania UV-C na drobnoustroje jest znany od wielu lat, nadal poddawany jest kolejnym badaniom. Ciekawe obserwacje poczynili niedawno naukowcy analizujący warunki życia na Marsie. Czerwona planeta nie ma równie gęstej atmosfery co Ziemia, więc do jej powierzchni dociera niemal pełne spektrum promieniowania ultrafioletowego. W efekcie bakterie wystawiane na promieniowanie UV w takim natężeniu, jak występuje na Marsie, były martwe po niespełna minucie.
Opisane powyżej właściwości promieniowania UV-C czynią je jedną z najbardziej efektywnych metod dezynfekcji. Jego stosowanie wymaga oczywiście zachowania szczególnych środków ostrożności. W naświetlanym pomieszczeniu nie powinni przebywać zarówno ludzie, zwierzęta jak i rośliny. Odpowiednio wykorzystane może być jednak ogromnym wsparciem zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców z wielu branż
Promienniki UV-C i ich zastosowanie
Promienniki UV-C są najważniejszym elementem urządzeń do dezynfekcji. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach, z których najważniejsze to:
- Placówki medyczne – dezynfekcja powierzchni (podłogi, ściany) w pustych salach dla pacjentów, korytarzach, salach operacyjnych itd.
- Handel – dezynfekcja wózków i koszyków sklepowych, przymierzalni oraz innych często dotykanych powierzchni (kasy, półki, lady sklepowe itd.).
- Transport publiczny – dezynfekcja wnętrz pojazdów oraz poczekalni i kas na dworcach.
- Biura – dezynfekcja sali konferencyjnych, korytarzy, biurek.
- Bankowość – dezynfekcja bankomatów, stanowisk kasjerów, blatów biurek konsultantów itd.
- Logistyka – dezynfekcja wnętrz kontenerów transportowych.
- Turystyka – dezynfekcja UV-C pokoi hotelowych, łazienek, recepcji itd.
- Sektor beauty – dezynfekcja wnętrz i wyposażenia salonów kosmetycznych i fryzjerskich.
- Sektory fitness – dezynfekcja wyposażenia siłowni.
- Szkolnictwo – dezynfekcja klas, szatni, łazienek itd.
Ponadto promienniki UV-C mogą być wykorzystywane do dezynfekcji wody i powietrza. Póki co pominiemy jednak kwestie związane z odkażaniem wody pitnej i skupimy się na zastosowaniu promieniowana UV-C do dezynfekcji powietrza i powierzchni, ponieważ to właśnie te zastosowania zyskały na znaczeniu w związku z pandemią Covid-19.