Oświetlenie uliczne to niezbędny element miejskiej przestrzeni. Odpowiednio rozmieszczone lampy poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców, zmniejszają ryzyko wypadków drogowych, kradzieży lub aktów przemocy. Mogą też generować oszczędności w budżecie miejskim, dostarczając środków na nowe projekty smart city.
Inteligentne miasto zaczyna się od oświetlenia
Liczba osób mieszkających w aglomeracjach miejskich stale rośnie. To oznacza wzrost zapotrzebowania na wydajne oświetlenie, które z jednej strony spełni potrzeby mieszkańców, z drugiej nie obciąży przesadnie budżetu miejskiego. Zastosowanie nowoczesnych technologii świetlnych niesie za sobą wiele korzyści – od oszczędności, przez lepsze samopoczucie mieszkańców i turystów, po ochronę środowiska.
CityTouch, czyli światło za jednym dotknięciem
Nowoczesny system do zarządzania oświetleniem ulicznym CityTouch wpisuje się w potrzeby miasta przyszłości. Rozwiązanie pozwala na dowolne sterowanie pracą opraw podłączonych do systemu. W ten sposób administrator może dostosować intensywność oświetlenia ulicznego do warunków atmosferycznych i sytuacji – intensywniejsze światło podczas mgły czy deszczu znacznie zmniejszy ryzyko wypadków i zwiększy bezpieczeństwo np. w trakcie impez masowych. To miasto decyduje, które obszary miejskie doświetlić, a które przyciemnić. System CityTouch to nie tylko zarządzanie oświetleniem ulicznym, ale także możliwość stałego kontrolowanie każdej z podłączonych lamp. Jeśli chociaż jedna ulegnie zniszczeniu, aministrator otrzyma stosowny komunikat i będzie mógł szybko zareagować. To samo dotyczy informacji o spodziewanych terminach konserwacji. Sprawdź, jak CityTouch sprawdził się w Szczecinie.
Oświetlenie miejskie zwiększa atrakcyjność miasta
Światło to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także narzędzie do podkreślania miejskiej architektury. Pozwala na wyeksponowanie zabytków i symboli miasta. Iluminacje świetlne to sprawdzony sposób na zwiększenie atrakcyjności regionu i rozwój usług turystycznych.
Oświetlenie LED, czyli efektywność i oszczędność
Infrastruktura oświetleniowa w Polsce w większości ma około 20 lat. Nadal wiele projektów świetlnych bazuje na przestarzałej technologii rtęciowej lub sodowej a tylko 1 proc. wszystkich zainstalowanych punktów świetlnych stanowi inteligentne oświetlenie miejskie. Tymczasem zastosowanie źrodeł światła w technologii LED to szansa na obniżenie wydatków na utrzymanie oświetlenie. Modernizacja oświetlenia na LEDowe może przynieść oszczędności sięgające nawet 50% w porównaniu do rozwiązań starego typu. Z kolei inwestując w inteligentny system do zarządzania oświetleniem, taki jak np. CityTouch, miasto może liczyć na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną aż o 70 proc. Oprawy LED Philips lighting i źrdła światła są wykonywane z trwałych materiałów, uzyskują wysokie parametry świetlne, spełniając tym samym normy unijne i sprzyjając ochronie środowiska dzięki ograniczeniu wydzielania CO2. Długi czas pracy bez konieczności ich wymiany oraz emisja światła o odpowiednio zmodyfikowanym natężeniu to dodatkowe zalety produktów Philips lighting. Możliwość połączenia ich w jeden spójny system inteligentnego oświetlenia to klucz do swobodnego zarządzania oświetleniem w mieście. Korzystając z takich rozwiązań miasta stają się smart.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do naszego eksperta
Anna Miller
Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych