Tradycyjne żarówki przestały być wprowadzane na rynek UE w 2012 roku, a ich miejsce zajęły nowocześniejsze I bardziej energooszczędne źródła światła, głównie świetlówki kompaktowe i lampy LED. Oznacza to, że w kolejnych latach w gospodarstwach domowych zużyte świetlówki kompaktowe i lampy LED pojawiają się w znacznych ilościach. Celem Dyrektywy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest przyczynianie się do zrównoważonej produkcji i konsumpcji poprzez ograniczenie ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a ponadto poprzez ponowne użycie, recykling i inne formy odzysku takich odpadów.
Każde gospodarstwo domowe pełni ważną rolę w procesie zbiórki odpadów specjalnych, dzięki odpowiedniej segregacji tych odpadów.
Podobnie jak farby, baterie, termostaty czy elektryczne i elektroniczne urządzenia użytku domowego, świetlówki CFL i źródła światła LED należy usuwać w odpowiedni sposób.
Wszystkie świetlówki CFL i źródła światła LED są oznaczone znaczkiem przekreślonego kosza na śmieci co oznacza, że ich użytkownik powinien usuwać produkt osobno, inaczej niż zwykłe odpady, korzystając ze specjalnych pojemników. Nigdy nie wyrzucaj świetlówki lub lampy LED do ogólnego pojemnika na odpadki, ze względu na możliwość negatywnego oddziaływania na środowisko i ludzi. Zużyte świetlówki i lampy LED należy wyrzucić do specjalnie oznakowanych pojemników w sklepie lub oddać do punktu zbiórki odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego w celu ich utylizacji – lista takich punktów powinna być dostępna na stronie internetowej każdej gminy.