Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

    Pomysły na idealne
    oświetlenie sufitowe

    Światło znad głowy – sprawdź nasze porady dotyczące oświetlenia sufitu

    Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w naszym domu. Odpowiednio zaplanowane i zamontowane, nawet w długie zimowe wieczory pozwoli nam cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w całym domu. Pamiętajmy, że oświetlenie sufitowe należy dobrać w różnych pomieszczeniach w odpowiedni sposób, aby nadal należycie mogły one spełniać swoje funkcje.

     

    Pokój dzienny

    Pokój dzienny jest miejscem, w którym oświetlenie sufitowe powinno zapewniać komfort przebywania, szczególnie po zmroku. Pomieszczenie musi być oświetlone równomiernie. W przypadku stosowania standardowych żarówek powinno to być ok. 35 W mocy na metr kwadratowy. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie zwykłych żarówek LED-owymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacząco zmniejszyć nasze rachunki za prąd (jedna żarówka LED może dać nawet oszczędność 40zł rocznie). Niektóre z nich (jak np. SceneSwitch) dają ponadto możliwość regulowania mocy oświetlenia w zależności od potrzeb bez konieczności użycia dodatkowego urządzenia jakim jest ściemniacz. Od nastrojowego półmroku, gdy oglądamy film, aż po dobrze doświetlony pokój, gdy jemy wspólnie posiłek. Należy jednak pamiętać, że oświetlenie sufitowe nie służy do czytania.
     

    Montując kolejne punkty świetlne należy zadbać o ich właściwe rozmieszczenie. Umieszczone zbyt daleko od siebie sprawią, że część powierzchni może być niedoświetlona. Jeśli będą zbyt blisko – będzie to nieefektywne energetycznie. Niepotrzebne doświetlanie już raz oświetlonej powierzchni przekłada się na wyższe rachunki.
     

    Planując instalację warto zadbać o to, aby móc włączyć i wyłączyć oświetlenie poszczególnych stref w salonie. W ten sposób możemy wyodrębnić przytulną przestrzeń, a także oszczędzić. Jeśli będziemy korzystać tylko z części pokoju, nie będziemy płacić za oświetlanie całości.

     

    Kuchnia

    Oświetlenie kuchni wymaga nieco większej mocy (klasyczne 40W). Dodatkowo należy zaplanować punktowe źródła światła nad blatami, na których będziemy przygotowywać posiłki. Tu znakomicie sprawdzi się oświetlenie halogenowe. Jeśli kuchnia jest aneksem do living roomu, możliwość wyłączenia oświetlenia pozwoli ją „ukryć” w przestrzeni.

     

    Sypialnia

    W sypialni warto zadbać o nastrojowe oświetlenie sufitowe. Moc nie powinna przekraczać 20W na metr kwadratowy powierzchni. Dodatkowo można pomyśleć o zastosowaniu matowych żarówek. Dają one, w przeciwieństwie do przezroczystych, efekt miękkiego rozproszonego światła. Warto również mieć możliwość sterowania mocą, a co za tym idzie, ilością dostarczanego światła. Tu znowu znakomicie sprawdzają się niektóre modele żarówek LED.

     

    Przedpokój

    Hall czy przedpokój wymaga stosunkowo najmniejszego doświetlenia z góry. Klasyczna moc 15W na metr kwadratowy w zupełności wystarczy, aby spełniało swoje funkcje. Jeśli planujemy duże lustro, dobrym pomysłem jest umieszczenie punktowego oświetlenia w taki sposób, aby oświetlało postać, która będzie się przeglądać. Takie źródło światła powinno mieć zaplanowany niezależny włącznik.

     

    Łazienka 

    W łazience wskazana moc to 30W na metr kwadratowy powierzchni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie przezroczystych żarówek LED, które dają ostre skrzące, ale ciepłe światło. Szczególnie wskazane jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia nad umywalką, czyli miejscem, w którym będziemy wykonywać takie czynności kosmetyczne jak golenie czy makijaż.

     

    Podsumowując, jeśli planujemy oświetlenie sufitowe, należy pamiętać, że dla różnych pomieszczeń należy zaplanować odpowiednią moc i rodzaj światła. Pozwoli to nam aktywnie kreować nastrój naszego domu. Dzięki światłu mamy możliwość właściwego dzielenia naszego domu na funkcjonalne strefy, a wręcz „rzeźbienia” przestrzeni w zależności od potrzeb. Stosując nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, możemy również sporo zaoszczędzić.