Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

    Mity o oświetleniu LED

     

    Mit 1: Światło LED jest niskiej jakości

    Nieprawda. To, jak dobrze światło żarówki oddaje kolory w porównaniu ze światłem dziennym, określa „wskaźnik oddawania barw” (CRI). Wskaźnik CRI żarówki LED świecącej  białym światłem powinien wynosić co najmniej 80 podczas gdy wskaźnik CRI światła dziennego wynosi 100. Wskaźnik CRI dla żarówek LED jest cały czas ulepszany, dzięki czemu są one idealnym rozwiązaniem do coraz większej liczby zastosowań.
     
    Mit 2: Żarówki LED nie są wystarczająco jasne

    Są. Żarówki LED emitują tyle samo światła co tradycyjne żarówki, energooszczędne świetlówki rurkowe czy spiralne. Główna różnica polega na tym, że zużywają znacznie mniej energii. Na przykład żarówka LED firmy Philips o mocy 7 W jest tak jasna jak tradycyjna żarówka o mocy 60 W lub energooszczędna świetlówka rurkowa o mocy 12 W. Można wybrać lampę LED dającą znajome, ciepłe światło charakterystyczne dla tradycyjnej żarówki lub taką, która daje światło zbliżone do naturalnego. Istnieje oświetlenie LED odpowiednie do wszystkich domowych zastosowań.
     
    Mit 3: Lampy LED nie nagrzewają się do wysokich temperatur

    Żarówki LED wytwarzają ciepło, ale nie w takich ilościach jak energooszczędne świetlówki rurkowe, spiralne czy tradycyjne żarówki. Równie ważne jest to, że używane w domowych lampach żarówki LED nie emitują promieniowania podczerwonego (IR), a jedynie światło widzialne. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne, więc nie zwiększa jasności, a jedynie powoduje nagrzewanie się żarówki i utratę energii. Inną zaletą żarówek LED jest to, że nie emitują też promienowania nadfioletowego (UV).
     
    Mit 4: Żarówki LED o mocy 3 W są jaśniejsze od żarówek LED o mocy 1 W


    Niekoniecznie! W przeszłości wyrażaliśmy moc w watach, by określić w przybliżeniu jasność tradycyjnej żarówki. Ale liczba watów to jedynie miara energii zużywanej przez żarówkę. W przypadku żarówek LED liczba watów niczego nie mówi o jasności. Dwie różne żarówki LED mogą zużywać tyle samo mocy, a jednocześnie zauważalnie różnić się strumieniem świetlnym.
     

    Wybierając żarówki LED, lepiej kierować się strumieniem świetlnym niż mocą. Strumień świetlny żarówki mierzy się w jednostkach o nazwie lumen (lm). Ta wielkość jest podawana na opakowaniu. Dla ułatwienia, na opakowaniu podaje się również moc odpowiednika tradycyjnej żarówki.
     

    Mit 5: Przejście na oświetlenie LED jest bardzo kosztowne

    Wprawdzie początkowy koszt żarówki LED jest wyższy niż tradycyjnej, jednak długoterminowo żarówka LED pozwala zaoszczędzić pieniądze. Z czasem oszczędności przekraczają koszt początkowej inwestycji, ponieważ dzięki niższemu zużyciu energii koszty eksploatacji są niższe, a wymiana żarówki nie będzie potrzebna przez długi czas. Na ogół jest to około 15 lat. Należy też pamiętać, że ceny dobrej jakości żarówek LED w 2015 roku już są niższe niż kilka lat temu i zbliżają się do cen tradycyjnych żarówek.
     
    Mit 6: Żarówki LED działają wiecznie

    Żarówki LED mają znacznie większą trwałość niż przeciętne, ale nie jest ona nieograniczona. Jak wszystkie źródła światła z czasem przestaną działać. Należy jednak pamiętać, że dobrej jakości żarówki LED przez cały czas świecą niemal równie jasno jak nowe, podczas gdy tanie żarówki od nieznanych producentów, już po roku, w istotnym stopniu tracą jasność. Markowe produkty LED na opakowaniach komunikują taki czas trwałości, po upływie którego strumień światła staje się mniejszy niż 70% wartości strumienia początkowego. Żarówka LED będzie świecić dalej, jednak wg standardów firmy Philips Lighting, jest to zbyt mało światła, aby efektywnie używać źródła LED do celów, do których został zakupiony. Podejrzenie powinny budzić zwykle tańsze produkty LED, które deklarują na opakowaniu 30 -50 tysięcy godzin.
     
    Mit 7: Żarówki LED nie są odporne na wstrząsy

    W żarówkach LED nie ma ruchomych części, żarników ani kruchego szkła, więc są bardzo wytrzymałe. Produkty LED renomowanych firm przechodzą testy na wstrząsy zgodne z międzynarodowymi standardami (IEC), a w niektórych sytuacjach podlegają surowszym standardom wojskowym, dającym pewność, że żarówki LED są trwałe.
     
    Mit 8: Żarówki LED potrzebują czasu na rozgrzanie się

    Nieprawda. W odróżnieniu od świetlówek, które czasami włączają się powoli lub czasem migają, żarówki LED dają pełny strumień świetlny niemal natychmiast po włączeniu. Można je też częściej niż świetlówki włączać i wyłączać bez obawy o skrócenie ich trwałości.
     
    Mit 9: Żarówki LED nie działają w bardzo niskich temperaturach

    Przeciwnie - żarówki LED są wydajniejsze i trwalsze, gdy są używane w niskich temperaturach. Zbyt wysokie temperatury mogą skrócić czas eksploatacji elementów elektrycznych i elektronicznych, więc używanie lamp LED nawet w najzimniejszych klimatach nie stanowi problemu.
     
    Mit 10: Nie ma możliwości przyciemniania lamp LED i sterowania nimi

    Nieprawda. Nie wszystkie żarówki LED zaprojektowano z myślą o przyciemnianiu, więc jeśli ma być używany przyciemniacz, należy wybrać lampy, na których zaznaczono na opakowaniu, że nadają się do przyciemniania. W wielu przypadkach można używać istniejących przełączników-przyciemniaczy. Wystarczy po prostu wymienić obecnie używaną żarówkę na mającą możliwość przyciemniania lampę LED. Jest też dostępna online lista przełączników-przyciemniaczy pomagająca stwierdzić, czy żarówka LED jest kompatybilna.
     
    Mit 11: Wszystkie żarówki LED świecą jaskrawym białym światłem

    Pierwsze żarówki LED świeciły jaskrawym białym światłem, gdyż był to najefektywniejszy sposób używania ich. Ale dziś oferują najróżnorodniejsze „odcienie bieli” od ciepłego żółtego po chłodny błękit. Należy zwrócić uwagę na oznaczenie „odcienia bieli” na opakowaniu.
     
    Mit 12: Żarówki LED zawierają niebezpieczne substancje

    Żarówki LED nie zawierają rtęci, ołowiu czy innych toksycznych materiałów i w pełni nadają się do recyklingu, tak jak większość urządzeń elektronicznych.
     
    Mit 13: Światło LED jest szkodliwe dla oczu

    Światło LED jest równie bezpieczne dla oczu, jak inne źródła sztucznego światła. Nie działają jak lasery, ich światło nie jest skupione w jednym punkcie, a intensywność jest porównywalna z tradycyjnymi żarówkami i lampami halogenowymi. Renomowani producenci przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa i najwyższej jakości swoich produktów, dlatego żarówki LED są szczegółowo testowane i posiadają wymagane atesty bezpieczeństwa.
     
    Mit 14: Żarówki LED nie są warte swojej ceny

    Żarówki LED firmy Philips mają trwałość sięgającą 15 000 godzin, co przy korzystaniu średnio przez 2,7 godziny dziennie oznacza, że wymiana nie będzie konieczna przez 15 lat. Zużywają też około 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, więc na pewno pozwolą zmniejszyć rachunki za energię. Lampy LED firmy Philips są w rzeczywistości efektywniejsze niż wiele „podobnych” lamp LED o tej samej mocy i temperaturze barwowej, więc przy tym samym poborze energii zapewniają lepsze oświetlenie.