Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

    Czy żarówki LED wpływają
    na oczy i wzrok?

    Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

    Oświetlenie LED staje się coraz bardziej powszechne i nic dziwnego – jest energooszczędne, ekologiczne, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu żarówki i lampy LED pracują też znacznie dłużej od swoich tradycyjnych odpowiedników. Pomimo licznych zalet, technologia LED przez wiele osób uważana jest za szkodliwą dla zdrowia, a zwłaszcza dla oczu.

     

    Zalet wymiany tradycyjnych żarówek na ledowe jest wiele. Jedna z najważniejszych to oszczędność na rachunkach za energię elektryczną – oświetlenie LED zużywa znacznie mniej energii, co w efekcie przekłada się na niższe wydatki. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest długi czas eksploatacji. Ponieważ żarówki LED trzeba wymieniać znacznie rzadziej od zwykłych żarówek, w praktyce oznacza to kolejne oszczędności, a ponadto ich stosowanie jest korzystne dla środowiska. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a szeroki wybór produktów sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Sceptycy tego rozwiązania twierdzą jednak, że negatywnie wpływa ono na wzrok. Czy tak jest w rzeczywistości?

     

    Jak światło może wpływać na wzrok?

    Przeciwnicy oświetlenia LED twierdzą, że wykonane z wykorzystaniem tej technologii produkty emitują światło o niebieskim odcieniu, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki oka. Promieniowanie o tym kolorze wchodzi w skład zarówno światła naturalnego, jak i wytwarzanego sztucznie, a ponadto jest ważne dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Trzeba jednak wiedzieć, że problem ze światłem niebieskim tkwi nie w samych źródłach światła LED, a w ich jakości. Jeśli zostały wykonane zgodnie z wymaganymi normami technicznymi są całkowicie bezpiecznie dla wzroku. Jednocześnie należy zaznaczyć, że tanie i kiepskiej jakości lampy i żarówki LED mogą powodować zmęczenie oczu. Dlaczego? W dużym uproszczeniu biała barwa światła uzyskiwana jest poprzez pomieszanie niebieskiego światła diody z żółtym światłem luminoforu. Jeśli ten ostatni ma za niską sprawność, niebieski kolor dominuje powodując kłopoty ze wzrokiem. Nasza firma dba o bezpieczeństwo swoich klientów, dlatego oferowane przez nas żarówki i lampy wykonane w technologii LED poddawane są licznym testom. Wykorzystujemy wyłącznie luminofory wysokiej jakości, które pozwalają uzyskać światło białe o ciepłej barwie i całkowicie bezpieczne dla oczu.

     

    Migotanie i oślepienie – z czego to wynika?

    Atrakcyjna cena żarówek LED pochodzących od nieznanego producenta może zachęcać do zakupu, jednak nie warto decydować się na tego typu produkty. Bardzo często ich niski koszt wynika z równie niskiej jakości użytych do produkcji materiałów. Oprócz wspomnianego już luminoforu bardzo często wiele do życzenia pozostawia również sprawność tanich LEDów – mogą one powodować migotanie, co jest męczące dla oczu, a także prowadzi do rozdrażnienia. Często też stosuje się w nich soczewkę o wąskim zakresie, aby ukierunkować światło. Takie postępowanie co prawda pozwala osiągnąć zamierzony efekt, ale też powoduje oślepienie podczas użytkowania. Wniosek nasuwa się jeden – na zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego najbezpieczniej jest sięgać wyłącznie po certyfikowane produkty oświetleniowe.

    Jakość przede wszystkim

    Czy żarówki LED są szkodliwe dla oczu? Wiele zależy od ich jakości. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie sprawdzone i bezpieczne dla wzroku produkty, które można bez obaw stosować w domu. Szeroki wybór żarówek i lamp LED pozwala dobrać je do każdego pomieszczenia, a tym samym stworzyć odpowiednią atmosferę i przytulny nastrój. Oferujemy również źródła światła z możliwością przyciemniania, dzięki czemu użytkownicy mogą w kilka sekund dostosować jego natężenie do swoich potrzeb. Ekologiczne, ekonomiczne, a przede wszystkim bezpieczne – właśnie takie jest oświetlenie LED Philips.

    Dowiedz się więcej o bezpiecznym świetle