Oświetlenie LED w łazienkach – główne i zadaniowe
Lampy LED-owe w łazience muszą pełnić różne funkcje. Świetnie sprawdzą się w roli oświetlenia głównego –montaż lampy LED w łazience nie będzie się różnił niczym od tradycyjnej żarówki. Trzeba tylko pamiętać o tym, by źródeł światła było odpowiednio dużo. Przyjmuje się, że standardowo na każdy metr kwadratowy oświetlenia użytkowego powinien przypadać strumień światła o wartości 200 lumenów. To wartość przybliżona, ale warto wziąć ją pod uwagę.
Bardzo ważna okazuje się temperatura barwowa emitowanego światła. Zimne białe światło najlepiej będzie pasowało do wnętrz nowoczesnych, w których dominuje biel albo ostre kontrasty bieli z czernią. Jeśli nasze pomieszczenie utrzymane jest raczej w stonowanych, pastelowych kolorach, lepsze okaże się światło białe ciepłe. Zadowalający efekt końcowy osiągniemy zaś wtedy, gdy dopilnujemy, by światła główne i dodatkowe miały zbliżoną temperaturę barwową.
Jeśli chodzi o oświetlenie zadaniowe (czy też punktowe), lampy łazienkowe typu LED warto zamontować w miejscach szczególnie ważnych strategicznie – przede wszystkim obok lustra i w kabinie prysznicowej.
Oprawy LED do łazienki – jak oświetlić lustro i prysznic?
By uzyskać dostatecznie dobre oświetlenie w okolicach lustra, źródła światła warto zamontować na górze i po obu stronach ramy lustra. Lampki powinny świecić na twarz – tak, aby wyeliminować cienie. Przy goleniu czy wykonywaniu makijażu optymalny efekt uzyskamy, stosując oświetlenie ogólne uzupełnione oświetleniem zadaniowym. Równie ważne jest dokładne oświetlenie zadaniowe okolic prysznica. Najlepiej zamontować dwa źródła światła nad prysznicem. Lampy łazienkowe LED zaprojektowane do tych zastosowań sprawdzą się tutaj bardzo dobrze – są odporne na wilgoć, a poza tym przy odpowiednim ustawieniu będą emitować światło o właściwym natężeniu.
Stwórz nastrojową atmosferę – ścienne źródło światła
Oświetlenie typowo funkcjonalne to jedno. Warto jednak pamiętać, że łazienka to także miejsce relaksu – dobrze więc dostosować tutejszą przestrzeń tak, by była po prostu przyjemna, by miło spędzało się tu czas. W uzyskaniu takiego efektu z pewnością pomoże ścienne źródło światła. To ciekawy element ozdobny, który wpłynie pozytywnie na nastrój i pomoże się rozluźnić po całym dniu pracy, gdy światło główne okaże się zbyt mocne.