Philips od początku był w awangardzie technologicznej. Już w 1918 roku wprowadził pierwszą lampę rentgenowską. W tamtym czasie zdjęcia RTG były prawdziwą nowością. Podobnie jak radio i telewizja. Prace nad przekazywaniem sygnały TV firma rozpoczęła już w 1925 roku, czyli trzy lata przed pierwszą na świecie transmisją sygnału telewizyjnego.
Ale w historii holenderskiego producenta oświetlenia jest również wątek polski. Dość wcześnie, bo już w 1922 roku, firma weszła do naszego kraju jako współudziałowiec warszawskiej Fabryki Lampek Elektrycznych (od 1928 roku znana jako Polskie Zakłady Philips SA). Produkowano w niej nie tylko żarówki, ale i lampy radiowe. Niestety, po klęsce Powstania Warszawskiego, maszyny zostały wywiezione do Niemiec i Austrii, a sama firma w 1947 roku została znacjonalizowana.
Wśród przełomowych produktów wprowadzonych na rynek przez firmę Philips znajduje się m.in. elektryczna maszynka do golenia (1939), ale ogromne znaczenie dla kultury XX wieku miały dwa inne wynalazki. Mowa oczywiście o kasecie magnetofonowej i płycie CD. Pierwsza z nich ujrzała światło dzienne w 1963 roku i była symbolem oraz narzędziem młodzieżowej rewolucji kulturalnej. Technologia CD, z której do dziś korzystamy, to z kolei rok 1982 i wspólny patent z japońskim SONY.
W ostatnich latach koncern postanowił się jednak skupić na tym, od czego zaczynał. W 2013 roku sprzedał dział zajmujący się produkcją elektroniki i skoncentrował się na oświetleniu oraz aparaturze medycznej. Dzięki temu wrócił do korzeni i teraz wdraża najnowocześniejsze rozwiązania jako producent oświetlenia LED. W tym obszarze również stworzył wiele przełomowych technologii. Philips jest m.in. właścicielem patentu na LED-owy zamiennik 60-watowej żarówki, stworzył system CityTouch, który pozwala zarządzać oświetleniem LED oraz zbudował najbardziej energooszczędne źródło LED-owe na świecie.