LED-owy zamiennik żarówki o mocy 60W musi posiadać strumień świetlny 806 lumenów. Taka moc odpowiada np. lampie sufitowej w kuchni lub łazience. Dobrze sprawdza się również w niezbyt dużych pokojach, jako główne źródło światła (np. lampa sufitowa). Takie oświetlenie może być wystarczające, jeśli pokój jest dodatkowo doświetlany, np. kinkietami lub lampami stojącymi.
Zamieniając żarówkę o mocy 40W na źródło LED-owe, musimy zwrócić uwagę, aby miało strumień świetlny o wartości 470 lumenów odpowiada minimalnemu światłu, jakie powinna dawać lampka do czytania. Jako oświetlenie punktowe świetnie sprawdza się w łazience czy garderobie. To też poziom jasności, który zapewnia komfort przebywania w takich pomieszczeniach jak pokój dziecięcy czy gabinet. Tam jednak należy zadbać o dodatkowe punkty świetlne pozwalające na odrabianie lekcji czy pracę. Świetnie w tej roli sprawdzą się lampy o zbliżonej jasności.
25W to około 249 lumenów. Tyle powinny mieć źródła światła w kinkietach, tyle też wystarczy w jadalni czy toalecie. Podobnie przedpokój i korytarz nie wymagają większej jasności. Żarówki o tej mocy zapewniają wystarczająco dużo światła, aby móc się swobodnie przemieszczać.
15W – to 136 lumenów, to jasność wystarczająca do lampki nocnej, ewentualnie kinkietów. Nie dadzą światła pozwalającego na czytanie i nie rozjaśnią przestrzeni. Będą jedynie akcentem.
Dopiero po uwzględnieniu rozłożenia i funkcji wszystkich punktów świetlnych, możemy właściwie zaplanować zakup odpowiednich źródeł światła do naszego domu. Musimy mieć na względzie zarówno rodzaj pomieszczenia, jakie będziemy oświetlać, jak i układ lamp w każdym z nich. Wybór oświetlenia LED pozwoli nam nie tylko znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej, ale zapewni trwałość. Żarówki wykorzystujące technologię LED są nawet kilkunastokrotnie bardziej żywotne od zwykłych żarowych.