Jaki dobrać gwint do żarówki?
Pierwsza rzecz, którą musimy określić, to, jaki gwint ma oprawa, do której chcemy wkręcić naszą żarówkę. Bez tego, nawet jak wybierzemy tę, która emituje nam odpowiednią ilość światła i temperaturę barwową, niemożliwe będzie wkręcenie jej do oprawy.
Na rynku jest kilka standardowych rozwiązań. Najpopularniejszy jest szeroki gwint E27 (o średnicy 27 mm), który możemy znaleźć we wszystkich typach urządzeń – od zwykłych żarówek, poprzez źródła kompaktowe, halogeny, aż po oświetlenie LED.
Nieco mniejszy gwint, E14 (o średnicy 14 mm) najczęściej znajdziemy w lampkach i instalacjach o mniejszej mocy. Dalej mamy całą gamę gwintów i trzonków reflektorowych: mocowany na trzonku GU10 o średnicy 10 mm, oraz inne trzonki MR16 (6 mm) i MR11 (4 mm) oraz G4 (4 mm). Wszystkie te typy gwintów i trzonków znajdziemy w źródłach światła halogenowych i LED-owych. Przed zakupem źródła światła musimy zatem sprawdzić, jakiego typu trzonek lub gwint będzie pasował do naszej oprawy.
Jak dobrać moc żarówki?
Ilość światła oraz jego barwę dobieramy do pomieszczenia, w jakim będzie świecić. Szczegóły tego, jaka moc będzie optymalna dla naszych potrzeb, opisaliśmy już w tym miejscu (link). W skrócie można przyjąć, że mocne światło (klasyczne 100W, czyli 1521 lumenów dla LED, przeliczenia znajdziesz tutaj (link)) należy zapewnić w takich pomieszczeniach jak pokój, czy też korytarz. Nieco słabsze światło w pokoju (75W/1055 lumenów dla LED). Idąc dalej – w kuchni i łazience na czas korzystania z tych pomieszczeń (60W/806 lumenów dla LED). Do czytania lub do sufitowego oświetlenia niewielkiego pokoju wystarczy 40W/470 lumenów. Kinkiety, przedpokoje itp. niewielkie powierzchnie wymagają 25W/249 lumenów. Lampki nocne to 15W/136 lumenów.
Jak dobrać barwę światła?
W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy dobrać barwę światła. Każde źródło światła emituje je o określonej temperaturze barwowej wyrażonej w Kelvinach. Informację o tym możemy znaleźć na opakowaniu. Ciepłe, nastrojowe światło to wartość 2700K. Standardowa żarówka wytwarza właśnie światło o temperaturze barwowej 2700K. Kolejny przedział (3300-4500K) jest idealny odpowiednio do czytania i pracy. Pomieszczenie oświetlone w ten sposób sprawia wrażenie jasnego i czystego. Wyższa temperatura barwowa powoduje, że światło staje się coraz bardziej zimne. Sprzyja ono koncentracji.
Jaki rodzaj żarówki wybrać?
Najlepszym obecnie wyborem są żarówki LED. Choć droższe od tradycyjnych, pozwalają oszczędzić wydatki na energię elektryczną. Aby wytworzyć światło podobnej ilości, zużywają nawet o 90% mniej mocy od zwykłych żarówek. Są do tego trwalsze – mogą świecić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin.
Popularnym rozwiązaniem są również halogeny. Rzeczywiście dają ładne równomierne oświetlenie i są stosunkowo tanie. Niestety nie są zbyt trwałe – wytrzymują do 3 tysięcy godzin. Poza tym zużywają niewiele mniej energii niż zwykłe żarówki.
Żarówki kompaktowe zużywają stosunkowo niewiele energii, są żywotne (do kilkunastu tysięcy godzin pracy). Z czasem lampy fluorescencyjne zaczynają świecić coraz słabiej. Tradycyjne żarówki nie bez powodu są stopniowo wycofywane z obiegu. Zużywają najwięcej energii ze wszystkich, ich trwałość pozostawia wiele do życzenia (ok. tysiąca godzin).
Więcej informacji na temat wyboru żarówek znajdziesz tutaj.