Przystępując do projektowania oświetlenia w domu, trzeba mieć podstawową wiedzę na temat rodzajów światła. Bez niej łatwo o błędy, które mają negatywny wplyw na komfort życia i efektywność pracy wykonywanej w pomieszczeniu. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie najważniejszych kwestii, związanych z tym tematem. Zacznijmy od definicji światła rozproszonego.
W przeciwieństwie do skupionego, oświetlenie rozproszone nie jest skoncentrowane na jednym małej powierzchni. Jego promienie delikatnie i równomiernie rozświetlają całą przestrzeń, dzięki czemu we wnętrzu nie tworzą się ostre cienie. Daje to wrażenie przytulności, a ewentualne defekty ścian czy poszczególnych elementów przestają być widoczne. Światło rozproszone tworzy we wnętrzu łagodną atmosferę, sprzyjającą wieczornemu relaksowi, Jeśli dodatkowo zastosujemy abażury przepuszczające niewielką ilość światła, efekt rozproszenia będzie jeszcze mocniejszy.
Oświetlenie rozproszone najczęściej wykorzystywane jest w roli światła ogólnego w pomieszczeniach, gdzie wypoczywamy, czyli salonie i sypialni. Może być także tłem dla oświetlenia punktowego w kuchni i miejscach przeznaczonych do pracy. Aby uzyskać optymalny efekt rozproszenia, najlepiej zamontować oświetlenie sufitowe w postaci kilku mniejszych lamp.
Światło skupione jest natomiast silnie skoncentrowane na małej, określonej powierzchin. Użytkownik ma pełną kontrolę nad kierunkiem jego padania, co pozwala na dokładne oświetlenie wybranej przestrzeni. To właśnie ten rodzaj światła jest niezastąpiony podczas czytania i pisania, sprawdza się także w roli oświetlenia stołu i powierzchni roboczych w kuchni i jadalni. Charakterystyczne dla tego rodzaju rozwiązania jest również to, że tworzy silne kontrasty światłocieniowe
Każdy z wymienionych rodzajów światła posiada inne zastosowanie. Aby więc uzyskać jak najbardziej optymalny efekt w zakresie oświetlenia, warto w miejscach takich jak salon, czy sypialnia wykorzystać obydwa jego rodzaje.